Szívos Géza
Szoboszló első főjegyzője
Hajdu-Szoboszló,1849.02.17. - Hajdu-Szoboszló,1898.08.06.
(49 év 5 hónap)
Szívos Géza főjegyzői munkájáról keveset tudunk. Általában csendes, anekdotázó embernek tartották, illetve így jellemzi az a kevés forrás, amit ismerünk róla. Lexikon- és sajtóanyagokból bővebb ismereteink vannak családjáról. Öccse, Szívos Béla és sógora dr. Závory Sándor, apja, az írogató, bibliamagyarázó, inkább erkölcsi és etikai témákban egyházi lapokban publikáló Szívos Mihály révén, akik országos ismertségig jutottak. A helyi Szoboszló és Vidéke hetilap híranyagában olvashatunk barátairól, közéleti tevékenységéről.
Nekrológja a Szoboszló és Vidékében
Apai részről nem tartozott a híres hajdúivadékok közé. Nagyapja, idősebb Szívos Mihály Nagykőrösön gazdálkodott, ugyancsak nagykőrösi nagyanyja születésekor a Cseh Tóth családban a Sára nevet kapta. Szívos Géza apja, Szívos Mihály 1812-ben született Nagykőrösön. Tanítói gyors észjárására, szép fogalmazására és beszédére figyeltek fel. Tanítói javaslatára szülei a Debreceni Református Nagykollégiumban taníttatták tovább, ahol a tanítói mellett a lelkészi hivatást választotta. Első munkahelye Szalkszentmártonban volt, ahol három évig tanított. Ezt követően két esztendőn át gróf Teleki Sándor családjánál volt nevelő. A papi hivatását először Kisújszálláson gyakorolta mint segédlelkész, innen hívta meg a kunmadarasi gyülekezet papjának. Madarasról 1843-ban került feleségével, Várady Judittal Hajdúszoboszlóra. (Özv. Szívós Mihályné, született Várady Judit asszony, Hajdúszoboszló néhai nagyérdemű ref. lelkipásztorának özvegye, elhunyt 1898. március 8-ikán, 77 éves korában, özvegységének 26-ik esztendejében, Hajdúszoboszlón.) Két fiuk és leányuk született Hajdúszoboszlón. 1846. május 7-én Béla, 1849. február 17-én Géza. Aranka születésének időpontját nem ismerjük.
Szívos Mihály egy novellája megjelent a Regélőben, Az Ájtatos hölgy (Elmélkedések és imák művelt protestáns hölgyek használatára) című, Fördős Lajossal írt műve először Kecskeméten (1846-ban) jelent meg, a második kiadás ugyanott (1852-ben). Újabb kiadások 1898-ban, az induló Protestáns Szemle első számában, 1898-ban. Egyházi beszédeit a Papi Dolgozatok, 1854 és 1855-ben Mihályfi Béla levelei címen a vallásos ifjúság nevelését segítő írásait az Ifjúsági Lapok közölte.
Második fia, Szívos Béla életútja már ismertebb. Hírlapíró és szerkesztő, iskolába Szoboszlón, Debrecenben és Eperjesen járt. Tanulmányai befejezése után külföldre ment, Svájc és Németország különböző tanintézeteiben két évig természettudományokat és mezőgazdaságot tanult. Ezt követően Szentesen (1872) választották meg tanárnak, ahol tizenegy évig tanított. Szülővárosa hívására visszajött Szoboszlóra, itt megválasztották városi tanácsosnak, majd rendőrkapitány lett.
Aranka férje, Závory Sándor orvosdoktor, Nagykesziben született (Komárom megye). Gyakorló orvos volt Hajdúszoboszlón, itt került kapcsolatba a Szívos családdal, majd Kecskeméten praktizált, ezt követően fürdőorvos Gleichenbergben. A nagy palóc, Mikszáth Kálmán orvosa és barátja. Ő kezelte 1902-ben a tüdőbeteggyanús tizennyolc éves Szép Ernőt. 1903-ban elkísérte gróf Zichy Mihály festőművészt oroszországi útjára, barátja volt Nagy Miklósnak, a Vasárnapi Újság főszerkesztőjének, Szívos Bélát is ő ajánlotta Nagy Miklós figyelmébe.
Szívos Etelka maga is írt karcolatokat, novellákat. Olyan környezetben született és élt Szívos Géza, ahol a kultúra, a tudomány érték, a vallásos magatartás, az erkölcsös élet, a hagyományok megőrzése családi elvárás volt. Apjuk, a nagy tekintélyű Szívos Mihály református lelkész 1872-ben hunyt el.
A Hajdúkerület 1876-ban megszűnt, a hajdúkiváltságokat elnyelte a modernizáció, a kiegyezés utáni gyors polgári fejlődés. A Hajdúkerületből és Bihar északi településeiből Debrecen megyei jogú város központtal megalakult Hajdú vármegye. A hajdúvárosok kiváltságaikat elveszítve rendezett tanácsú városokká alakultak. A városi közigazgatás élére a hadnagyok helyett polgármesterek és jegyzők, főjegyzők kerültek, Szoboszlón a polgármester Ceglédy Lajos, az utolsó hadnagy lett, míg 1877-től a főjegyző Szívos Géza.
Szívos Géza Szoboszló főjegyzője volt 1898. augusztus 6-án bekövetkezett haláláig. A közigazgatás mesterének tartották. 1894-ben, amikor Tury Albert polgármester meghalt, szinte követelte tőle a képviselő-testület és a város közvéleménye, hogy induljon a polgármester-választáson, de ő szerényen elhárította a megtisztelő felkérést. Aktív közéleti tevékenységet fejtett ki, tagja volt az 1891-ben megalakult kaszinónak, pártoló tagja a városi dalárdának. Keze alatt nőtt fel az a tisztviselői gárda, mely a századforduló után sikerrel vezette a várost: Pénztáros István, Gáti Tóth János, Körner Géza, Csiha Márton, Kerekes Béla, a későbbi polgármester, Fekete László.
Az alsó és a középiskolát Szoboszlón és Debrecenben végezte, jogot a Debreceni Jogakadémián végzett. Tanulmányai befejezése után Szoboszlón dolgozott, előbb 1872-től tisztviselő a városházán, 1873-ban tanácsnokká választják, 1874-ben árvaszéki elnök, 1877-ben a város főjegyzőjévé választották.
Gyermeke nem volt, magánéletét teljesen a természetnek szentelte, legkedvesebb szórakozása a vadászat volt. Barátaival gyakran vadászgatott. Ilyenkor sziporkázó humorával és óriási anekdotakincsével elbűvölte a társaságot. A másik kedvenc szórakozása virágok gondozása volt, kertje szebbnél szebb virágokkal volt tele, valóságos paradicsom volt, írta róla a Szoboszló és Vidéke. Szabadidejének nagy részét a virágok ápolására fordította. Az írás nem foglalkoztatta annyira, mint apját, bátyját és leánytestvérét. Nevéhez mindössze egyetlen novella köthető, A furcsa pör című 1896-ból. Halála előtt néhány hónappal kezdett betegeskedni, fekvőbeteg csak három hétig volt. 1898. augusztus 10-én helyezték örök nyugalomra a vénkerti temetőben, koporsóját szinte az egész város kísérte végső nyughelyére.
Egyéniségét két kis epizód majdnem teljességgel jellemzi:
1896. május 13-án a Szoboszló és Vidéke a Millennium tiszteletére nyolc oldalon jelent meg, a címoldalon a város nagyjai rövid, egy-két mondatos aforizmaszerű írásokkal emlékeztek az ezeréves Magyarországra. Szívos Géza a következőt írta:
„A férfikar szerezte ezt a földet a melyen élünk, de a nő tette otthonná, hazává. A férfi fogta fel a csapásokat ennek a hazának a megtartásáért folytatott küzdelmekben, de a vett sebeket a nő keze kötözte be. a szeretetének, hűségének gyógyító ereje hegesztette.
És a mikor kevés volt a férfi a küzdelemben: a hazaszeretet lángoló heve megacélozta a nő gyenge karját, s nem egyszer szablyát ragadva férfiként küzdött, halált osztott és vett.
Nem szabad megfeledkeznünk erről, a mikor a magyar nemzet ezeréves fennállásának létokait s erőforrásait keressük.
Tisztelet, hódolat a magyar nőknek, a magyar honleányoknak."
Halála után a részvétnyilvánítások özönét kapta özvegye, az izraelita hitközség a következő részvéttáviratot küldte:
„Özv. Szívos Gézáné urnö ö Nagyságának. A h-szoboszlói izr. hitközség mélyen érzi a súlyos csapást, mely Nagyságodat kitűnő férje Szívos Géza ur, H-szoboszló város főjegyzőjének mindnyájunkat megdöbbentő gyászos elhunytával érte és őszinte szívvel osztozik mérhetetlen fájdalmában.
Szolgáljon Nagyságodnak vigasztalásul azon tudat, hogy a mindenki által tisztelt és szeretett férfiú, a kiváló tehetségű és aranytiszta jellemű tisztviselő elhalálozásával közéletünket is nehezen pótolható vesztesség érte.
Midőn végül kívánjuk, hogy a mindenható jó Isten adjon Nagyságodnak erőt nagy fájdalmának elviselésére, egyben nagybecsű tudomására adjuk, hogy hitközségünk e hó 8-án tartott ülésében jegyzőkönyvileg is kifejezte igaz fájdalmát és részvétét.
Legyen része a megboldogult nagy lelkének az örök üdvben és világosságban!
A hitk. képviselőség megbízásából
Szép Sámuel hitk. jegyző. Weinberger Gábor h. elnök."
Forrás: Szókimondó, Vida Lajos (2011)